Co to jest logistyka?

Logistyka jest rozumiana w dwojaki sposób. Po pierwsze jest to proces w przemyśle polegający na planowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu przepływu surowców. Pilnuje się, aby ten przepływ był jak najbardziej ekonomiczny, efektywny i wykonany w jak najkrótszym czasie. Przepływ ma na celu transport surowców, materiałów,  wyrobów gotowych albo informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji. Ma to na celu zaspokojenie wymagań i zapotrzebowania na określony towar klienta. Z drugiej strony o logistyce można mówić jako o dziedzinie wiedzy. Wiedza ta obejmuje transport, gospodarkę, przepływ danych oraz surowców i innych towarów.
Działania logistyczne są zróżnicowane i, w zależności od profilu danej firmy, mogą obejmować różne aktywności. Logistyka zajmuje się obsługą klienta, realizacją zamówień, prognozowanie popytu, przepływ informacji, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, transport, składowanie, procesy zaopatrzeniowe. Nie są to wszystkie obszary, w których wykorzystywana jest logistyka.

Definicja logistyki może być również przedstawiona za pomocą reguły „7W”. Reguła ta określa wymagania stawiane logistyce i brzmi następująco:
1. Właściwy produkt,
2. Właściwa ilość,
3. Właściwy stan,
4. Właściwe miejsce,
5. Właściwy czas,
6. Właściwy klient,
7. Właściwa cena.
Oprócz tych siedmiu zasad można mówić o logistyce z perspektywy potrzeb klienta. Wtedy definicja będzie określona przez cztery reguły, tzw. „4C”: potrzeby klienta, koszty, wygoda zakupu oraz dostarczone informacje.

Więcej o logistyce przeczytasz na e-promag.pl/logistyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.